kodan_nyhavn
Škandinávia

Kodaň – čo vidieť v Kodani, čo zažiť + TIP na výlet do Roskilde

dňa
13. októbra 2024

Veľa bicyklov, malá morská víla, typický „hygge“ životný štýl, či farebná promenáda Nyhavn. To sú prvé slová, ktoré nám napadnú, keď počujeme mesto Kodaň. Hoci nás Kodaň privítala pochmúrnym a upršaným počasím, aj napriek tomu nás očarila. V tomto článku vám priblížime naše zážitky z návštevy tohto mesta a ukážeme, čo vidieť v Kodani a čo všetko v Kodani zažiť. A ako bonus máme pre vás TIP na výlet do mestečka Roskilde, ktorým si viete návštevu Kodane parádne oživiť.

Kde sa v Kodani ubytovať

Podobne ako v iných škandinávskych krajinách, ani v Kodani nie je ubytovanie práve najlacnejšia záležitosť, s čím treba počítať. Ušetriť sa však dá na voľbe ubytovania, ktoré je mimo centra, ale v blízkosti metra. Napríklad WIDE Hotel alebo Scandic CPH Strandpark.

My sme si pre náš výlet so Simou, v tom čase ešte bez detí, zvolili hostel Urban House Copenhagen by MEININGER, ktorý ponúka aj súkromné izby. Tento hostel má výbornú lokalitu (len 2 minúty chôdze od hlavnej stanice) a skvelú atmosféru.

Ako sa dostať z letiska do centra Kodane a ako sa po Kodani pohybovať

Doprava z letiska do centra mesta je veľmi rýchla a jednoduchá. Najlepšou možnosťou je voľba metra. Linka M2 vedie priamo z letiska až do centra, napr. na zastávky Kongens Nytorv alebo Nørreport. Cesta trvá cca 15 minút a cena jednosmerného lístka je 36 DKK (necelých 5 Eur).

Druhou alternatívou, tiež veľmi rýchlou a jednoduchou, je vlak. Prímestské vlaky, tzv. S-TOG, spájajú letisko s hlavnou stanicou v Kodani (København H). Vlaková stanica na letisku sa nachádza v termináli č. 3 a cesta vám potrvá len 13 minút. Cena lístka je rovnaká ako v prípade metra. Miernou nevýhodou oproti metru sú časy odchodov. Kdežto metro premáva priemerne každých 5 minút, pri vlakoch to je v rozmedzí 10-20 minút.

Čo sa týka samotnej verejnej dopravy v Kodani, je na vysokej úrovni. Veľa zaujímavých miest dokážete prejsť aj na pešo, avšak metro funguje v Kodani super. Premáva nonstop, v krátkych intervaloch a zavezie vás na tie najdôležitejšie miesta. Jednorazový lístok začína na sume 24 DKK (približne 3 Eurá) za 2 zóny. Možnosťou je zakúpiť si aj viac dňové lístky, ktorých cena sa pohybuje od 90 DKK (12 Eur) za 24 hodinový lístok. Všetky informácie ohľadom lístkov na hromadnú dopravu nájdete na stránke https://dinoffentligetransport.dk/en.

Kodaň je okrem iného známa aj svojím prostredím pre cyklistov. Tých tu nájdete naozaj veľké množstvo a infraštruktúra je pre nich naozaj skvelá. Domáci využívajú bicykle vo veľkom, avšak ak si neprinesiete svoj vlastný, jeho zapožičanie sa finančne až tak nevyplatí. Metro vás vyjde lacnejšie. Ak by ste ale predsa len túžili po spoznávaní Kodane z bicykla, všetky potrebné informácie nájdete na stránke Visit Copenhagen.

Čo vidieť v Kodani

Kodaň, hlavné mesto Dánska, je svojím štýlom, kultúrou, ekologickým prístupom a celkovo prístupom k ľuďom (mesto je tvorené pre ľudí, ktorí v ňom žijú) považovaná za jednu z najlepších metropol na život. Ponúka zaujímavú zmes moderného a historického a toto je zoznam 10 miest, ktoré by ste mali podľa nás v Kodani určite navštíviť.

Kodaň

Københavns Rådhus

Historická budova radnice, ktorá sa nachádza v centre mesta na radničnom námestí (Rådhuspladsen). Je výrazná najmä svojou cez 100 metrov vysokou vežou a typickým škandinávskym architektonickým štýlom.

Christiansborg Slot

Komplex vládnych budov, ktorý slúži ako sídlo dánskeho parlamentu, najvyššieho súdu, či kancelárie premiéra. Pod komplexom sa nachádzajú aj ruiny starších palácov, ktoré je možné navštíviť.

Vor Frelsers Kirke (Kostol nášho Spasiteľa)

Veľmi pekný kostol, pre nás jedna z tých zaujímavejších pamiatok v Kodani. Kostol je známy najmä svojou nezvyčajnou špirálovitou vežou, na ktorú je možné vyjsť. Ale pozor, záver schodiska vedie okolo vonkajšej strany veže až na vrchol. Takže nič pre tých, ktorým robia výšky problémy (ako napr. mne). Odmenou je ale úžasný výhľad na Kodaň.

Kostol nášho Spasiteľa v Kodani

Strøget

Pešia zóna – nákupná ulica v centre Kodane, s dĺžkou niečo cez 1 kilometer. Nájdete tu množstvo reštaurácií, kaviarní, obchodov, pouličných hudobníkov,… Je teda výborným miestom pre nakupovanie, či posedenie pri kávičke.

Tivoli Gardens

Historický zábavný park, ktorý bol otvorený v roku 1843. Je jedným z najpopulárnejších miest v Kodani, ideálnym pre návštevníkov každého veku. Rôzne zábavné atrakcie – kolotoče, horské dráhy, atď., ale aj vystúpenia či koncerty alebo prechádzky medzi jazierkami v parku. To všetko tu nájdete.

Ceny sú v závislosti od zvoleného dňa návštevy a pohybujú sa za dospelého od 180 DKK do 200 DKK (24-27 Eur), resp. 90 – 100 DKK (12-13 Eur) za dieťa vo veku od 3 do 7 rokov. Deti do 3 rokov majú vstup zdarma. Tento lístok je však len samotný vstup. Ak by ste si chceli zakúpiť aj „ride pass“, teda vstupné na rôzne kolotoče a dráhy, je potrebné si priplatiť ďalších 255 DKK (cca 35 Eur) za osoby staršie ako 8 rokov a 129 DKK (cca 17 Eur) pre deti vo veku 1-7 rokov. Ceny môžu byť o niečo vyššie taktiež v závislosti od dňa. Víkendy sú vstupenky drahšie.

Kompletné informácie o parku a vstupenkách nájdete na webe Tivoli Gardens.

TIP
Neďaleko Kodane, v lesíku Dyrehaven, sa nachádza aj starší zábavný park – Bakken. Má retro atmosféru s klasickými kolotočmi a dráhami. Je obľúbený najmä pre rodiny s menšími deťmi​.

Den Lille Havfrue (Malá morská víla)

Ďalší populárny turistický spot pre turistov v Kodani. Táto bronzová soška je inšpirovaná rozprávkou Hansa Christiana Andersena o malej morskej víle. A malá je doslova…doteraz so Simou nerozumieme, prečo je práve táto socha obkolesená množstvom turistov, ktorí ju tak obdivujú. Celú absurdnosť, aspoň pre nás, dotvárali ešte priemyselné komíny a žeriavy v jej pozadí.

Aj napriek tomu Malá morská víla zostáva na našom zozname vecí, ktoré v Kodani vidieť. Musíte si to overiť na vlastné oči. 😊 Aj my sme to mali ako jedno z „must see“ miest v Kodani, hoci teraz už vieme, že tu nájdete aj zaujímavejšie miesta.

Kastellet

Takýmto miesto je napríklad aj neďaleký Kastellet – jedna z najzachovalejších vojenských pevností v severnej Európe. Päťuholníková pevnosť zo 17. storočia, ktorá je dnes prístupná verejnosti zdarma ako park a historická pamiatka. Ikonický veterný mlyn v , či červené budovy – kasárne v Kastellet, vás možno očaria viac ako malá soška. 😊

Superkilen Park

Keď už spomíname parky, ďalším zaujímavým miesto je mestský verejný park Superkilen v časti zvanej Nørrebro. Na prvý pohľad zaujme svojím dizajnom a je skvelým miestom pre relax, prechádzku alebo aj športové aktivity.

Nyhavn

Aký by to bol výlet do Kodane bez návštevy asi najfotografovanejšieho miesta v tomto meste? Samozrejme, nemôžeme vynechať ani Nyhavn – vodný kanál, pozdĺž ktorého sú farebné domčeky, terasy, kaviarne, bary, reštaurácie a kotviace lode. Vládne tu veľmi príjemná atmosféra a úplne chápeme, prečo je Nyhavn taký populárny.

Neďaleko Nyhavn sa nachádza aj zákutie so street food-om s názvom Broens Street Food. Vrelo odporúčame. Vyprážaná treska s hranolkami bola naozaj vynikajúca.

Christiania

Posledným miestom našej návštevy Kodane a aj tohto zoznamu je slobodné mesto, kedysi centrum hippiek-ov a dnes populárna turistická „atrakcia“ – Christiania. Len čo sme do Christianie vošli, ako prvé sa nám vynorili spomienky na Amsterdam. Nakoľko v tejto časti je tolerované predávanie a užívanie ľahkých drog, hlavne teda marihuany, „aróma“ v Christianii nemohla pripomenúť iné miesto. Úprimne sa nám tu ale veľmi nepozdávalo.

Prostredie na nás pôsobilo nie príliš dobrým dojmom – stánky s rôznym nazvime to sortimentom v ampulkách, „predavači“ v latexových rukaviciach, zákaz fotenia…celé to tu malo pochybnú atmosféru. Áno, Christiania toho ponúka viac ako napríklad rôzne workshop-y, koncerty, galérie, rôzne umenie, žiaľ tá spomínaná pochybná atmosféra to ale potláčala.

Každý si to ale musí zažiť na vlastnej koži a kto vie, možno vy budete mať z Christianie iné zážitky.

TIP na výlet – Roskilde

Ak si chcete návštevu Kodane oživiť, návšteva mestečka Roskilde je na to skvelá. Roskilde sa nachádza len 30 kilometrov od Kodane a až do 15. storočia bolo hlavným mestom Dánska. Dnes je známe svojou bohatou históriou spojenou s Vikingami a pre nás to bol jeden z najlepších zážitkov z návštevy Dánska.

Múzeum vikingských lodí v Roskilde

Ako sa dostať do Roskilde

Dostať sa z Kodane do Roskilde je úplne jednoduché. Medzi Kodaňou a Roskilde premáva množstvo vlakov – priamych spojení. Postačí vám nastúpiť na hlavnej stanici a vystúpiť na stanici v Roskilde. Cesta medzi týmito dvoma mestami trvá len necelú polhodinku.

Naplánovať cestu a zakúpiť si lístky viete aj vopred na stránke www.rejseplanen.dk. Cena jednosmerného štandardného lístka začína na 60 DKK (cca 8 Eur.). V Roskilde už žiadnu verejnú dopravu riešiť nepotrebujete. Všetko zaujímavé je v pešej dostupnosti.

Čo v Roskilde vidieť a najmä zažiť

Roskilde Domkirke (Katedrála Roskilde)

Táto gotická katedrála v Roskilde je jednou z najvýznamnejších katedrál v celom Dánsku. Bola postavená v 13. storočí a je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Dodnes slúži ako miesto posledného odpočinku dánskych kráľov a kráľovien, a to od 15. storočia až po súčasnosť.

Roskilde

Roskildský fjord

Pre všetkých tých, ktorých láka severská príroda, je Roskilde tým správnym miesto. Nachádza sa totiž pri Roskildskom fjorde, ktorý ponúka krásu severskej prírody a možnosti vodných športov, turistiky, piknikov alebo plavby loďou.

Vikingeskibsmuseet (Múzeum vikingských lodí)

A pri plavbách loďou aj ostaneme. Múzeum vikingských lodí v Roskilde bolo pre nás zlatým klincom na záver. Toto múzeum vystavuje originálne vikingské lode z 11. storočia, ktoré boli objavené v Roskildskom fjorde. Okrem toho tu nájdete aj rôzne hry, workshop-y, no najmä tu vikingské lode aj rekonštruujú a plavia sa nimi. A vy môžete tiež!

Plavba na menšej vikingskej lodi bola pre nás (Sima to nechce priznať, ale určite aj pre ňu 🙂 ) tým najlepším zážitkom. Posádku tvorilo 15 ľudí aj spolu s kapitánom a jeho pomocníčkou. V prístave sme najskôr dostali bezpečnostné inštrukcie, naučili nás veslovať aspoň trošičku synchronizovane a potom sme vyrazili na more…teda, okolo pobrežia, ale v mojich očiach to bolo šíre more. Tam sme veslá vyložili do lode a natiahli plachtu.

V tom čase bolo ale dosť veterno a spolu s tým prišiel pravý adrenalín. Plachta sa nám utrhla, loď sa začala nakláňať zo strany na stranu, voda všade špliechala a ani kapitán nevyzeral, žeby to bola bežná situácia. Nakoniec sa plachtu ale podarilo uviazať a plavba, ktorá trvá niečo cez hodinu, dopadla úspešne. Cena tohto zážitku je o niečo vyššia, približne 75 Eur na osobu, ale neoľutujete ani jediné Euro. Vrelo vám to odporúčame zažiť. Viac informácii o týchto plavbách nájdete na webovej stránke múzea.

Mohlo by vás zaujímať
Ak by vám spoznávanie Kodane a Roskilde nestačilo, stále máte možnosť navštíviť aj švédske Malmö, ktoré je od Kodane vzdialené len necelú hodinku cesty. O tom, prečo sa Malmö oplatí navštíviť, si prečítajte v našom článku Čo vidieť v Malmö a tip na výlet na ostrov Ven.

TAGY
Tomáš & Sima & Emka & Laura
Slovensko

Ahojte, sme Tomáš, Sima, Emka, Laura a vítame vás na našom blogu. Prostredníctvom neho sa chceme podeliť o zážitky z našich ciest a ak sa podarí aj niekoho z vás inšpirovať k cestovaniu, o to lepšie. :) Svet je totiž malý a všetko je za rohom, za ktorým sa skrýva kopec zážitkov a dobrodružstiev.